חיפוש

בית ספר לחיים

הורים רבים אנשי מקצוע ואנשי חינוך רבים, עוסקים בשאלה כיצד מגיעים לנפשו של ילד? מהי שיטת החינוך הטובה ביותר האם קשיחות יתירה או דווקא רוך וחום ואהבה, האם הצבת גבולות ברורים או דווקא לשחרר. אחד המקומות שמסתמן ככזה שנותן כלים מדהימים לילדים ובני נוער, נמצא ממש כאן באשקלון - מדובר בבית הספר הימי הוותיק אותו מנהל ביד רמה שלמה שוורצשטיין כבר במשך למעלה מ-25 שנה. שוחחנו עם שלושה בוגרים שהמוטו של כל אחד מהם חד משמעי- בלי בית הספר, לא היינו מגיעים לאן שהגענו, הים עצמו ובית הספר נתן לנו כלים מדהימים לחיים.


ארתור פילקביץ , בן 31 יזם היי-טק.

"אני מכיר את שלמה ואת בית הספר הימי כבר מכיתה ז', ומה שהתרשמתי בעיקר משלמה שבכל אימון וכל פעילות הוא היה שם והיה מאוד מעורב. חלק גדול מאוד מהאהבה שלי לים קיבלתי מבית הספר בכלל ומשלמה בפרט, כבר אז הוא היה סקיפר. שלמה והבן שלו רם הפליגו יחד בים התיכון ביאכטה והראו לנו תמונות. זה משהו שהשפיע עלי בהמשך הדרך וקרב אותי מאוד לים. בהמשך חוויתי את שלמה גם כמנהל והוא היה מדהים. "בית הספר נתן לי את האהבה לים, וכלים לחיים".


לדוגמא?

"גם הים וגם המסגרת של בית הספר נותנת לך עצמאות ועמידה בקשיים ואתגרים. זה לא פשוט לעלות על חליפת גלישה בסערה בגיל 14, יש המון נקודות משבר ושלמה והמדריכים שלו הצליחו לייצב איתנות ועמידה. זה בהחלט עזר לי גם במסלול שעברתי כלוחם בשייטת 13, ללא הכשרתי ופעילותי במסגרת המרכז לא בטח שהייתי מסיים מסלול לוחם בשייטת".


האהבה לים גרמה לך לביצוע פרויקט מדהים

"נכון, בסיום שירותי הצבאי רכשתי יאכטה , אותה שיפצתי ואיתה חציתי את האוקיינוס מישראל לאיים הקריביים, זו הייתה חוויה מדהימה שעברנו אשתי לעתיד ואני, וזה לא היה קורה ללא האהבה העצומה שלנו לים, והכלים שקיבלתי בזכות בית הספר הימי באשקלון".


לב מדבד, בן 33, בעל מכון the box באשקלון

"את מרבית חיי ביליתי עם שלמה", מספר מדבד, "הגעתי לשם בכיתה ב' לחוג שיט בסיסי וככה עם השנים בכל פעם למדנו משהו אחר, בכיתה ז' הייתי במגמת הימאות, הרגשתי כבר שם כמו בן בית, יכולתי ממש להדריך. כמה שנים לאחר מכן התחלתי להדריך בקייטנות קיץ מגיל 15. בצבא שרתי בשריון ולאחר הצבא נשלחתי על ידי המרכז הימי והעיריה לקורס מדריכי שייט בווינגייט וחזרתי להיות מדריך בחוגי עירייה לאחר שעות פעילות בית הספר. הדרכתי מפרשיות, סאפים, גלשני רוח ועוד"


מה בית הספר נתן לך

"שלמה היה דמות מפתח בחיים שלי, הוא מאוד מקצועי קודם כל, אני זוכר ששלמה מכיתה ב' היה מרים אותי לעשות עליות מתח למשל ולא ויתר לי עד שהצלחתי. הוא מאוד מחנך אין אצלו פשרות. אצלו לא מעגלים פינות, וזה מכין אותך לחיים. זו אמנם במסגרת שעות הפנאי, אבל זה מאוד מקצועי כשמפליגים בים חייבים לשולט בחומר בצורה מרבית בכדי להימנע מאירועים לא נעימים, יש כאן שילוב של פנאי עם משמעת וזה מסגרת מאוד נעימה. גם היום במסגרת the box מכון כושר אותו אני מנהל אנחנו עושים שיעורי גלישה לבוגרים".

באיזה מקום לדעתך היית בלי בית הספר?

" כל מה שאני עושה היום הינו חלק מהבסיס אותו רכשתי דרך פעילותי בים, למדתי לעשות משהו טוב מהנה, וזה בהחלט עזר לי בחיים ונתן לי בטחון, זה שינה אותי גם רוחנית וגם פיזית, הייתי ילד שמנמן ובזכות הים פיתחתי אורח חיים ספורטיבי וכיום אני מתפרנס ממנו".


מושיקו כהן, בן 34,

"הגעתי למרכז הימי כחניך בקייטנה בגיל צעיר ,אחרי שנה אחת שהמשכתי בפעילות במסגרת חוגי השייט כבר הפכתי להיות עוזר מדריך בקייטנה", מספר מושיקו כהן בן 34 נשוי ואב לשלושה ילדים שלמד במקיף א', "זאת אחת התקופות שזכורות לי לטובה".


מה זה נתן לך בחיים?

"כשהתגייסתי לצבא מאוד רציתי לשרת בחיל הים והתקבלתי לקורס חובלים וסיימתי בהצלחה ושירתי כמפקד דבורה בחיל .היום במבט לאחור ברור שזה בזכות המרכז הימי. כשהיינו ילדים כולם הכירו את כולם היינו כמו משפחה אחת גדולה ואני בטוח שבית הספר וגם שלמה היו חלק גדול שתרמו לאווירה המיוחדת. ההתמודדות עם הים כילד ,להדריך אנשים , בסביבה לא יציבה משתנה ומאתגרת נותן לך המון כלים להתמודד בחיים ומעצב את האישיות של כל אחד. החברים מהמרכז הימי נשארו לי בלב עד היום. גם אם אני רואה אותם אחרי 3 שנים, זה כאילו התראינו לפני חודש. אני זוכר חוויות שקרו לי מגיל 12 כמו אתמול. כל פעם שאני עובר במרינה במרכז הימי עם הילדים שלי אני מספר להם חוויות. רק בצבא כשהגעתי לפיקוד הבנתי מה תרמה לי ההתמודדות עם הים, וההתמודדות עם איתני הטבע זה חוסן נפשי. מעבר לאהבת הים, החינוך הימי מאפשר לך לדעת מי אתה מה אתה מסוגל לעשות ומה אתה לא מסוגל לעשות. בית הספר הימי נתן לי כלים לחיים".


הייתה לך גם סגירת מעגל מרגשת?

"הוזמנתי להנחות טקס של חניכת סירה חדשה למרכז על שם אלעד וולנשטיין שהיה החלל הראשון מבית הספר שלי מקיף א', זה היה אירוע עצוב לא פשוט, וזה היה כבוד עצום עבורי".

גם כיום ממשיך בית הספר בפעילותו החינוכית המבורכת בכל הכוח, מעל 2,000 תלמידים עוברים בכל שנה אצל שוורצשטיין. "לראות את הנוער מתחנך על ערכי החינוך הימי ובוגרים כאלו נותנים המון כוח להמשיך את הדרך".


2 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

מכוונים לשרות משמעותי

שני אירועים משמעותיים בתיכון 'אורט צור ברק' - פאנל של חיילים מכל החילות והרצאה של אמו של רב סרן בניה ז"ל. בתיכון המקצועי תיכון 'אורט צור ברק', השוכן בבסיס ג'וליס בסמוך לאשקלון נותנים בית חם לתלמידים ש

התלמידים האשקלונים בדרך לצה"ל

תלמידי כיתת יא' בבית הספר 'אורט צור ברק' ובהם גם תלמידים באשקלון, יצאו השבוע לשבוע הכנה לצה"ל במסגרת גדנ"ע. בית הספר המקצועי תיכון 'אורט צור ברק' הנמצא בבסיס עמנואל הסמוך לאשקלון, נותן הזדמנות להצלח

נלחמים על כל תלמיד

ביום חמישי הבא ייערך יום פתוח בבית הספר המקצוע "אורט צור ברק" , הורים ותלמידים שיגיעו יראו מוסד חינוכי שלא מוותרים על אף תלמיד- גם אחרי שאחרים כבר התייאשו בית הספר התיכון "אורט צור ברק", הנמצא בבסיס